25 Ways to Live Better, Spend Less
SPECIAL OFFER: - Limited Time Only!
(The ad below will not display on your printed page)

lhj

25 Ways to Live Better, Spend Less

 

chickpeas
24. Have More Meatless Meals

There's a big price difference between the cost of a can of chickpeas and a pound of meat, says nutritionist Rania Batayneh, M.P.H., founder of Essential Nutrition for You, a nutrition consulting firm in San Francisco. A 4-ounce serving of eye-of-round roast costs about 83 cents, a 4-ounce serving of chickpeas about 50 cents. Both provide protein.

shim